Kolej

Z Wiki openCraft
Skocz do:nawigacja, szukaj


Liniami kolejowymi zarządza plugin ocTicket - jeśli zauważysz błędy z nim powiązane, zgłoś /modreq zaczynając od ocTicket.

/modreq ocTicket treść

ocTicket
Twórcy CaveLion
Typ Systemowy
Światy Mapa Główna


O co chodzi?

Linie kolejowe są w pełni tworzone przez graczy a po ich ukończeniu i uruchomieniu przez administrację plugin udostępnia automatyczne podróżowanie pomiędzy graczami oraz bazarami.

ocTicket jest jednym z najlepiej ocenianych pluginów pierwszej edycji serwera openCraft. Obecnie występuje na serwerze w niezmienionej formie, natomiast zasady tworzenia linii kolejowych oraz stacji nie są ograniczające.

Jak używać

  • /kolej - Podstawowe komendy dla gracza dotyczące pluginu
  • /bilet <nazwa_stacji> - Gracz komendę wpisuje mając pustą łapkę. Polecenie wręcza bilet do konkretnej stacji, którym klikamy na tory prawym przyciskiem myszy.
  • /stacje - Komenda ukazuje listę dostępnych stacji

Zasady

Ze względu na swój publiczny charakter sieci kolejowej, kolejki powinny być budowane w maksymalnie dostępny sposób dla graczy. Oznacza to że budowanie kolejki w długich, niepotrzebnych tunelach, na wysokich mostach jest niepożądane i takie trasy kolejowe mogą zostać odrzucone. zalecane jest tez stosowanie wzoru budowy kolejki (obrazki zamieszczone poniżej).

Szczególnym przypadkiem są mosty - te nie powinny być dłuższe niż 160 bloków, wyjątkowo za zgoda administracji mogą się pojawić dłuższe obiekty. Budując stację musi być możliwość opuszczenia jej za pomocą konia to oznacza ze musi istnieć minimalny prześwit 2x3 bloki (na konia), nie wymagający użycia specjalnych narzędzi lub umiejętności. Każdorazowo, przed uruchomieniem (to jest ustawieniem zwrotnic przez administracje) trasa jest akceptowana lub lekko korygowana. Minimalna odległość miedzy stacjami powinna wynosić 180 bloków, przy czym stacje nazywane są według klucza ważności. 1. Nazwa regionu (możne być łączona), 2. Nazwa lokalizacji. 3. Fanaberia administracji (w tym sugestie budujących). Nazwy stacji zmieniane są na podstawie zgłoszenia modreq przy czym musi istnieć uzasadnienie faktyczne (np z pustyni zrobi się las, itd...). Sposób w jaki przebiega trasa z punktu A do B jest automatyczny i nie ma możliwości wyboru trasy przez gracza oraz administracja nie ma możliwości jej zmiany. System jest przemyślany tak aby prowadził zawsze najszybszym położeniem. Szczegółowy plan sieci kolejowej pojawi się w przyszłości.

Istnieje możliwość budowana klasycznych minecraftowych kolejek opartych o napędzane tory (powerwed_rails), jednak nie mogą one wykraczać poza region gracza. Powodem jest nieodróżnianie przez gracza i system kolejki prywatnej od systemowej.

Trivia

  • Chwilowo nie wszystkie stacje są ze sobą połączone, ostatecznym celem jest połączenie wszystkich linii kolejowych w jedną całość.
  • Jeśli gracz zapętlił się na jakiejś stacji oznacza to że stacja docelowa nie jest połączona ze stacją początkową.