Hodowle

Z Wiki openCraft
Wersja z dnia 22:23, 27 lut 2019 autorstwa Theo (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "== Ogólnie == Na serwerze nie obowiązuje żaden limiter mobów za wyjątkiem parametru ''maxCraming'' ustawiony dość mało restrykcyjnie - na 6. Oznacza to że jeśl...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do:nawigacja, szukaj

Ogólnie

Na serwerze nie obowiązuje żaden limiter mobów za wyjątkiem parametru maxCraming ustawiony dość mało restrykcyjnie - na 6. Oznacza to że jeśli 6 mobów (dowolnych) będzie zajmować TEN SAM blok - będzie otrzymywać bardzo duże obrażenia aż do śmierci. Istnieje ryzyko że podczas rozmnażania małych mobów lub tych o podłużnym hitboxie (czyli obszarze który ten mob zajmuje), moby będą w taki sposób na siebie że ów limit osiągną i zaczną ginąć. Dotyczy to kurczaków, kotów, psów.

Dlaczego?

Poniższe zalecenia są opracowane na podstawie obserwacji i obciążenia serwera przez moby pasywne. Największym problemem jest inteligencja mobów czyli ich wędrowanie, interakcje z innymi mobami (to już zostało wycięte dlatego moby w pewnym oddaleniu są "bezmózgie") oraz kolizje mobów z innymi mobami lub blokami. Zasoby obliczeniowe serwera konsumowane są błyskawicznie jeśli na małej powierzchni upakowane jest dużo mobów które się obijają od siebie z ogromna częstotliwością. Ta sytuacja występuje w momencie rozmnażania się zwierząt i na to nie da się nic poradzić aczkolwiek zawsze można użyć sildenafilu ;). Jeśli serwer wykryje takie obciążenie to karą dla graczy jest automatyczne spowolnienie kolejki, elytr, łódek do 28 km/h (nie testuj, serio tak jest)

Zalecenia

Ponieważ nie ma żadnego limitu ilościowego poniżej zalecane są ilości zwierząt na kolumnę (czyli od samego bedrocka po powierzchnię). Definicja: Sztuki - moby liczone jako pojedyncze obiekty nie tworzące stada Stado - grupa mobów ograniczona ogrodzeniem za które nie może się wydostać. Zasięg widoku - jest to mniej niż liczba generowanych chunków, u nas jest to 96 bloków wokoło gracza. Zwierzęta hodowlane: Duże (krowy, lamy, konie, świnie, owce): należy zapewnić minimum 12 bloków powierzchni na sztukę i nie więcej niż 20 w stadzie. Średnie (psy, zółwie): należy zapewnić minimum 8 bloków powierzchni na sztukę i nie więcej niż 20 w stadzie. Małe (kurczaki, króliki): należy zapewnić minimum 6 bloki na sztukę i nie więcej jak 20 w stadzie.

Istnieje wyjątek jakim jest hodowla ograniczona oznacza to że można przechowywać 1 moba na 1 bloku jeśli ten nie może się ruszać ani nie wchodzi w ciągłą kolizję z innym mobem. Para mobów także podlega pod ten wyjątek, natomiast większe ilości - powyższe zalecenia.

W zasięgu widoku nie należy przekraczać łącznie 60 mobów. Oczywiście nikt nie będzie biegał z miarką i liczył mobów, ale jeśli dostaniesz info, że masz za dużo mobów - to masz ich za dużo. Jednak nie przejmuj się jeśli sytuacja jest pod twoja kontrola bo własnie rozmnożyłeś dużo krów i czekasz na ich ubicie, te 20 minut nic się nie stanie.

Grindery i hodowle półautomatyczne

Zapewne spotkałeś się z informacją, że nie wolno robić grinderów albo autofarmy są zabronione, otóż... tak, to prawda ale częściowo. Poniżej małe wyjaśnienie i skąd się to wzięło.

Grindery mobów agresywnych

Jedyny typ zakazany to te oparte o gromadzenie mobów w ciemnym pomieszczeniu i spłukiwanie lub zbieranie ich za pomocą wody lub innych mechanizmów. Powód jest stosunkowo prosty. Na serwerze jest stała liczba mobów agresywnych. Znacznej ich większości nie widzicie bo są pod waszymi nogami gdy siejecie zboże albo na tyle daleko że zupełnie was ignorują. Liczba tych mobów wynika z charakteru serwera MC i nie łatwo ja rozszerzyć. Limit ten nie ma nic wspólnego ze spawnerami ale o tym dalej. Wobec tego jeśli zbudujesz sobie grinder "na ciemność" automatycznie szansa na spawn tych mobów u ciebie rośnie znacznie odbierając szanse na interakcje z tymi mobami przez innych graczy. Możliwe że niektórzy uznają sytuację za pożądaną, jednak gdy zbierasz jakiś materiał pochodzący z mobów to już nie jest tak fajnie. Ponadto, większość tych grinderów potrafi działać ciągle, bez nadzoru a to już jest złe. Zdecydowanie lepsze są grindery oparte o spawnery. Tu limitu nie ma bo działają wszystkie standardowe techniki z MC do ograniczeniach wpływu na serwer.

Hodowle półautomatyczne

Można robić hodowle półautomatyczne oparte o redstone, wode itd. ważne jest aby nie przekraczać limitów. Jedynym wyjątkiem są kurczaki. Istnieje kategoryczny zakaz robienia autofarm z jajek zbieranych hopperami i spawnowania kurczaków dispenserami w tym samym miejscu napędzając kolejne jajka. Również, rozrzucanie jajek po mapie będzie traktowane jako działania na szkodę serwera i w przyszłości może przyczynić się do powstania "ptasiej grypy" bez wyjątku uśmiercającej wszystkie kurczaki.